Mladá Boleslav, Laurinova 905, příspěvková organizace

Jitka Kendíková

V pátek 19.6.2026 byla pro všechny první třídy vyhlášena Bitva vodních pistolí. Protože v ten den bylo opravdu horko už od rána, strávili jsme příjemnou osvěžující hodinu venku. Všichni zúčastnění měli svoje vodní zbraně a za dodržování pravidel proběhla opravdu velká vodní bitva. Nikdo nebyl zraněn, jen každý byl pořádně mokrý, protože vodní sprcha neminula nikoho, nikdo nebyl ušetřen. Ale hodinu jsme si užili a krásně se osvěžili.

Tak jako v předchozích letech se žáci naší školy zúčastnili mimoškolního projektu s názvem Moje okolí není skládka! Jak už z názvu projektu vyplývá, jedná se o snahu pomoci s úklidem prostředí, ve kterém žijeme. Projekt byl spuštěn 7. dubna a žáci měli na jeho zpracování téměř měsíc a půl. Děti mohly pracovat buď samostatně, nebo si mohly vytvořit třídní ale i mezitřídní skupinky. Cílem bylo vybrat si prostředí, které jim je z nějakého důvodu blízké, nebo v něm tráví svůj volný čas a pokusit se ho uklidit. Trasu sběru odpadků žáci mapovali a následně mapu vložili do prezentace nebo jiného dokumentu. Dále přiložili fotodokumentaci a okomentovali průběh úklidu krátkým textem. Za jejich snahu moc děkujeme a všichni žáci si tím vysloužili jedničku s váhou známky 10 do zeměpisu, přírodopisu, informatiky a tělesné výchovy.

Do projektu se zapojili následující žáci:
6.A- Líhař
6.B- Antošek, Rutka, Horák, Pyšný, Pyšná, Šulitková, Šíp
6.E- Blaschuk, Parfonov
7.B- Zámečník, Štajner, Hartmann, Vlk

Předposlední červnový týden čekalo na prvňáčky ukončení jejich celoroční třídní hry – Záchrana kapitána Flinta. Aby se tato záchrana povedla, děti se musely naučit číst, psát a počítat. Kapitán jim z opuštěného ostrova posílal každý týden dopisy, občas i nějaký dárek. A právě předposlední červnový týden se mu podařilo se k dětem přiblížit. Prvňáčci museli však dokázat, že skutečně umí
číst, psát i počítat. Jakoupak měli radost, když kapitána našli, splnili všechny úkoly od pirátů, přečetli dopis, přepsali větu i vypočítali příklad. Cestou za kapitánem si zopakovali učivo PRV – pravolevou orientaci, dopravní značky, keře, stromy atd. Odměnou jim byla truhla s pokladem.

Naši florbalisté po úspěšném barážovém utkání s Gymnáziem Nad Kavalírkou z Prahy postoupili mezi nejlepší týmy republiky a vybojovali si účast v republikovém finále, které se konalo ve dnech 28.–29. května v Brně. Republikové finále ve florbalu chlapců III. kategorie bylo pro naše hráče velkou výzvou i cennou zkušeností.

Ve čtvrtek se nejprve utkali s týmem z Jihlavy, nad kterým zvítězili 4:2. Ve druhém zápase bohužel podlehli týmu z Poličky 2:4 a ve třetím utkání základní skupiny nestačili ani na tým z Brna, kterému podlehli 0:4.

V pátek je čekal zápas o 5.–6. místo proti týmu z Plzně. Ani tentokrát se jim nepodařilo zvítězit a po prohře 2:4 obsadili celkové 6. místo.

Vzhledem k tomu, že se jedná o republikové finále, je 6. místo velkým úspěchem. Tento skvělý výsledek je oceněním jejich píle, nasazení a týmové spolupráce. Chlapcům srdečně gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy na celostátní úrovni.

Naši školu v republikovém finále reprezentovali: Honza Kristek (6. B), Fabian Šak (6. A), ze třídy 7. A Míra Vítů, Sebastian Čistín, Matěj Švejda, Denny Hanzlík a Kryštof Lejsek, ze třídy 7. B Adam Novák, Matěj Štajner, Tomáš Hartmann, Michal Vlk, Tomáš Blažek a Tonda Kadeřábek. Brankářskou oporou týmu byl Sebastian Gabrhel.

Již třetím rokem jsme uspořádali pro žáky 8. ročníků sportovní kurz v kempu Zelené údolí v Mladějově. Děti si zahrály tradiční sporty jako je fotbal, volejbal nebo frisbee a zároveň si vyzkoušely některé sporty méně tradiční jako např. lakros, lukostřelba, orientační běh nebo Target Sprint. Ačkoliv počasí nebylo vždy příznivé, akce se až na pár „odřených kolen“ vydařila na výbornou.

Ve čtvrtek 10. června vyměnily třídy 1. A a 1. B školní lavice za den plný vůní, tvoření a objevování. Program byl opravdu nabitý a naši malí školáci si vyzkoušeli řadu tradičních i kouzelných řemesel. Domů se vrátili se spoustou zážitků, s kapsami plnými vlastních výrobků. 

Výlet se zkrátka vydařil na jedničku!!!

9. června se vybraní žáci 8. a 9. ročníků zúčastnili krajského kola ve volejbalu chlapců v Neratovicích. Naši reprezentanti se utkali s nejlepšími školními týmy z celého kraje.
Hned na začátku turnaje nám los přisoudil velmi silnou skupinu. Přestože se naši hráči museli vypořádat s kvalitními soupeři, předvedli bojovné a obětavé výkony. Ve skupinové fázi se nám podařilo zvítězit v jednom utkání, což nám zajistilo 3. místo ve skupině a účast v zápase o konečné 5.–6. místo.
V závěrečném utkání jsme se střetli s týmem z Velkých Přílep. Diváci sledovali velmi vyrovnaný a napínavý souboj, který dospěl až do rozhodujícího třetího setu. V něm naši volejbalisté prokázali pevné nervy, bojovnost i týmového ducha a po skvělém výkonu zvítězili.
Díky tomuto úspěchu obsadili naši chlapci konečné 5. místo. Všem reprezentantům školy děkujeme za nasazení a sportovní přístup a gratulujeme k dosaženému výsledku.

Ve čtvrtek 28. 5. se žáci naší školy, kteří se kvalifikovali v okresním kole plavecko-běžeckého poháru Středočeského kraje z medailových pozic, zúčastnili krajského kola ve Slaném. Byli to Alex Štěp z 2. A, Mark Smirnov ze 3 C, Karla Popková ze 4. C, Dominik Jirsa ze 4. A, Marek Měšťan z 5. A, Ondra Slabý z 5. B a Verča Ernestová z 6. A. Závodili s nejlepšími plavci a běžci z 12 okresních
měst.
V plavání se nejlépe dařilo Marku Smirnovovi ze 3. A, který do běžecké části závodu vybíhal ze třetího místa. V celkovém umístění se bohužel nepodařilo žádnému z nich vybojovat medailové umístění, ale zaslouží si velkou pochvalu za obrovskou bojovnost a nasazení. Děkujeme jim za reprezentaci naší školy.

 

Naši prvňáčci se poctivě celý školní rok učili číst písmenka, slabiky slova a nakonec i věty. Své čtenářské dovednosti na konci května předvedli v městské knihovně, kde pod vedením dvorních dam a rytíře byli pasováni na skutečné čtenáře. Od města obdrželi kartičku do knihovny, odznak a komiks.
Děti byly náležitě pyšné, že všichni zvládli přečíst předloženou větu, i když u někoho trošku zapůsobil strach, co kdyby to náhodou nezvládli. Paní knihovnice děti pochválily a pozvaly nás na podzim opět do knihovny na první čtenářskou lekci. Do té doby jistě děti nějaké ty knížky už zvládnu přečíst samy.

Naši deváťáci navštívili ve středu 20. května Terezín. Seznámili se s historií města od jeho založení Josefem II. až po smutnou historii v období 2. světové války, kterou je ale potřebné si stále připomínat.
Žáci si nejprve prohlédli vlastní město, tedy původní Hlavní pevnost, která sloužila za druhé světové války jako židovské ghetto. Navštívili Muzeum ghetta, Magdeburská kasárna, zbytek kolejiště, odkud byli vězni transportováni do vyhlazovacích táborů na východ a pak také
Malou pevnost, která od počátku svého vzniku sloužila jako vězení a za války pak jako věznice pražského gestapa.
Exkurze byla pro všechny silným a emotivním zážitkem. Děti si odnesly nejen nové znalosti z historie, ale také si uvědomily, jak důležité jsou svoboda, tolerance a život v míru.