Rozsvěcení stromečku

V pondělí 28. listopadu se v naší škole rozsvítil vánoční strom a žáci prvního stupně slavnostně přivítali adventní čas.

Dověděli jsme se, že slovo „advent“ je latinské a v překladu znamená „příchod“. Lidé se v tomto čase připravovali na příchod (narození) Spasitele, jinak taky Mesiáše, Krista. V adventním čase má svátek několik významných světců a s těmito dny je spojeno mnoho zvyků, pověr a magických praktik. Jakýmsi měřítkem adventu jsou čtyři adventní neděle. První je „železná“, druhá „bronzová“, třetí se nazývá „stříbrná“ a poslední „zlatá“ je nejblíže Štědrému dni. Adventní období tedy trvá asi čtyři týdny a pro české děti každoročně vrcholí 24. prosince na Štědrý den.

Původní zvyky dodržují nejvíce starší lidé a střední generace. Cílem našeho školního projektu „České Vánoce“ je tyto zvyky oživit, přiblížit si tradice našich předků. Hluboce vnímat jednotu a společenství mezi sebou navzájem. Sdílet společně radost, najít si čas jeden na druhého, pochopit, že nejkrásnější je obdarovávat.

Paní učitelka Charvátová za nás všem dětem, paním učitelkám i všem lidem dobré vůle popřála advent naplněný tvořivostí, radostí a slavnostní atmosférou a krásné Vánoce.

Na závěr jsme si společně zazpívali písničkou Vánoce, Vánoce.

Informační e-mail Autor: Jitka Kendíková | Vydáno dne 29. 11. 2016